Dzielmy się! Na Zachodzie filozofia dzielenia się jest już od lat częścią gospodarki cyrkularnej, więc w trakcie Cyrkularnego Tygodnia przypominamy tę mądrą zasadę.  Czym możesz się podzielić na co dzień? 

  1. Posiłkiem. Gdy ugotujesz albo kupisz za dużo, nadmiar możesz przekazać do jadłodzielni. To dostępne w przestrzeni publicznej lodówki i szafki, które służą niemarnowaniu żywności: każdy może pozostawić tam jedzenie, ale też każdy wziąć żywność dla siebie. Jeśli mieszkasz na dużym osiedlu albo pracujesz w wielkiej firmie, pomyśl nad założeniem jadłodzielni właśnie tam. 
  2. Dojazdem do pracy. Masz własne auto, zaproponuj mieszkającej w pobliżu Ciebie koleżance z pracy przejazdy naprzemienne, raz Ty dojeżdżasz do biura Twoim samochodem, a raz ona zabiera Ciebie. 
  3. Podwózką dzieci. Z rodzicami z klasy/grupy Twojego dziecka umówi się na naprzemienne podwózki młodzieży do szkoły/przedszkola. Zastosuj tę zasadę również do zajęć dodatkowych, np. dojazd do szkoły językowej, na trening.
  4. Ubraniem. Zorganizuj z przyjaciółmi domowe swap party i wymień się ubraniami. Możesz też obdarować rodzinę, przekazać potrzebującym na zbiórki lub przekazać do cyrkularnego butiku.
  5. Sprzętem. Zamiast wyrzucać na śmietnik oddaj stary, ale działający lub do naprawy sprzęt, np. ekspres do kawy, rower. Sąsiadowi pożycz wiertarkę albo wagę kuchenną
  6. Przedmiotem. Oddaj innym przeczytane książki lub zabawki lub zanieś do pobliskiej biblioteki, kącika zabaw.
  7. Owocami i warzywami. Podzieli się sadzonką pomidorów balkonowych albo jabłkami, które spadają w Twoim ogrodzie.

A Ty, czym się lubisz dzielić, a może korzystasz z dzielenia się innych? Podziel się z nami tym doświadczeniem na naszym profilu Facebook →