Finał eko akcji Galerii Wołomin za nami! W środę posadzono 2000 młodych drzew | Galeria Wołomin

Finał eko akcji Galerii Wołomin za nami! W środę posadzono 2000 młodych drzew

2022-11-24

W ramach akcji organizowanej przez start-up społeczny Dotlenieni.org. oraz Galerię Wołomin w środę 23 listopada posadzono 2000 młodych drzew – w tym dęby bezszypułkowe, brzozy brodawkowate, świerki pospolite oraz graby pospolite. Akcja poprzedzona była bezpłatnymi, ekologicznymi warsztatami, które odbyły się w Galerii Wołomin w połowie października. To właśnie wtedy uczestnicy wydarzenia mogli pobrać specjalny QR kod z Wirtualnym Drzewem. W środę symboliczne wirtualne drzewa zamienione zostały na prawdziwe.  

 

Terenom zielonym zawdzięczamy znacznie więcej niż tylko życiodajny tlen. Drzewa oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, działają jak naturalne klimatyzatory i pełnią wiele innych pożytecznych funkcji. Ponadto regulują obieg wody w przyrodzie, zmniejszają zagrożenie powodziami i łagodzą skutki suszy. Są także odpowiedzialne za ochładzanie powietrza atmosferycznego. Odpowiednie rozmieszczenie drzew w pozwala obniżyć temperaturę powietrza nawet o 8 stopni. 

 

- Zdrowe dziesięciometrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa 176 kg. Zatem łatwo wyliczyć, że dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby. Właśnie dlatego Dotlenieni od lat angażują się w tworzenie nowych miejsc zielonych w całej Polsce. Sadząc nowe drzewa, tworzymy również naturalne filtry, które doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie. Nasze zielone przestrzenie dają też możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu. W leśnym powietrzu znajdują się fitoncydy, które mają działanie antystresowe i uspokajające mówi Marek Kołkowski z Dotlenieni.org 

 

- W środę na specjalnie przygotowanym terenie posadziliśmy młode dęby bezszypułkowe, brzozy brodawkowate, świerki pospolite oraz graby pospolite. Cieszę się, że nasza akcja, zrealizowana z doświadczonym partnerem, przyczyni się tego, że nasze otoczenie będzie jeszcze bardziej zielone. Warsztaty, które poprzedzały nasadzenia, miały ważny wymiar edukacyjny i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wołomina – niezależnie od wieku komentuje Joanna Uszyńska, Marketing Manager Galerii Wołomin.   

 

 

Nasadzenia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Siedlce. „Wybierając miejsce pod nasadzenia bierzemy pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim wybieramy najlepszy teren pod dalszy wzrost drzew. Każdy gatunek wymaga bowiem innych warunków. Na lokalizację jesiennej akcji wybraliśmy grunt, na którym sadzonki będą mogły zdrowo rosnąć i w przyszłości zamienić się w dorodny las”dodaje Marek Kołkowski.  

 

Sadzenie drzew i warsztaty ekologiczne odbyły się w ramach akcji „Nie bądź plastik” zainicjowanej przez NEPI Rockcastle. Partnerem merytorycznym akcji w 10 miejscach na terenie całej Polski, podczas których zasadzonych zostanie łącznie 24 tysiące drzew, jest organizacja Dotlenieni.org.  

 

 

*** 

Dotlenieni.org (Dotlenieni) to startup społeczny, którego misją jest realne działanie na rzecz środowiska poprzez tworzenie nowych obszarów zieleni oraz dostarczanie narzędzi, za pomocą których przedstawiciele biznesu będą mogli angażować się w działania prospołeczne. Zwracają uwagę na pogarszający się w Polsce stan powietrza i postawili na zaadresowanie tego problemu poprzez nasadzanie drzew i zieleni miejskiej. Wszystko to, dzięki współpracy z partnerami ze świata biznesu, nauki i sztuki. Takie oddolne inicjatywny mają – ich zdaniem - największy wpływ na wzrost świadomości społecznej i kształtowanie postaw obywatelskich. 

 

Galeria Wołomin znajduje się u zbiegu ulic Armii Krajowej i Geodetów. To nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt przyciągający klientów niezwykłą atmosferą oraz bogatą ofertą handlowo-usługowo-rozrywkową, jaką zapewnia ponad 80 sklepów i punktów usługowych, restauracje, klub fitness Zdrofit oraz 4-salowe kino Helios działających wspólnie na powierzchni najmu wynoszącej 25 tys. m². Na zmotoryzowanych Klientów czeka blisko 830 miejsc parkingowych. Kluczowym najemcą obiektu jest hipermarket spożywczy Carrefour. Wśród obecnych najemców galerii znajdują się cenione, sieciowe marki odzieżowe, w tym wiele dotąd niedostępnych w Wołominie, jak również regionalni przedsiębiorcy. Ofertę odzieżową Galerii Wołomin uzupełniają sklep elektroniczny RTV Euro AGD, drogerie oraz salony z wyposażeniem wnętrz. W przestrzeniach restauracyjnych Galerii Wołomin klienci mogą korzystać z usług najbardziej popularnych sieci gastronomicznych, jak KFC czy Pizza Hut oraz wielu innych restauracji. Właścicielem Galerii Wołomin jest NEPI Rockcastle Sp. z o.o.  

Więcej na stronie: https://galeriawolomin.pl/ 

 

Kontakt dla mediów  

Katarzyna Reck I e-mail: k.reck@corevalues.pl I tel.: +48 609 890 080